Grammatik

Minulý čas Jak víme již ze 7. lekce, v němčině se běžně setkáte se dvěma minulými časy – s préteritem a perfektem.
přítomný čas préteritum perfektum
Ich habe ein Paar Ski. Ich hatte ein Paar Ski. Ich habe ein Paar Ski gehabt.
Préteritum se používá téměř výhradně v písemném projevu - například v tisku, ve formální písemné komunikaci. V hovorové řeči se s tvary préterita setkáte zejména u sloves haben, sein a u způsobových sloves. Zopakujte si Préteritum haben a sein v lekci 7. S dalšími tvary se seznámíme v kapitole Préteritum způsobových sloves v lekci 16. Perfektum se vyskytuje v němčině nejčastěji, v oblasti neformální komunikace se prakticky jiný minulý čas nepoužívá. Nemusí se jednat jen o mluvený projev, ale i osobní dopisy, e-maily nebo chattování na sociálních sítích. Wo hast du den Urlaub gemacht?Kde jsi byl na dovolené? Die Heizung hat nicht funktioniert.Nefungovalo topení. Wir sind mit dem Zug gekommen.Přijeli jsme vlakem. Er hat noch nicht angerufen.Ještě nezavolal.
Perfektum – das Perfekt Perfektum se tvoří podle jednoduchého vzorce:
tvar slovesa haben/sein + příčestí minulé
Osobu signalizuje tvar pomocného slovesa haben/sein v přítomném čase, tvar příčestí se nemění. Opět se tu setkáváme s větným rámcem - na místě určitého slovesného tvaru je příslušný tvar pomocného slovesa, na konci věty stojí příčestí. Slovesa haben a sein už určitě umíme vyčasovat bez problémů, k příčestí minulému se vrátíme za pár řádků. kdy použít sein se slovesy pohybu, která vyjadřují změnu místa Wann seid ihr gekommen?Kdy jste přijeli? Wir sind mit dem Zug gefahren.Jeli jsme vlakem. Sie ist schon ins Bett gegangen.Už šla spát. se slovesy, která vyjadřují změnu stavu Die Temperaturen sind gestiegen.Stouply teploty. Wir sind auf der Autobahn fast gestorben.Málem jsme umřeli na dálnici. s některými dalšími slovesy bleiben: Sie ist lieber zu Hause geblieben.Radši zůstala doma. passieren: Was ist passiert?Co se stalo? kdy použít haben zvratná slovesa Ich habe mich auf sie sehr gefreut.Moc jsem se na ni těšil. Sie hat sich nie für Sport interessiert.Nikdy se nezajímala o sport. všechna ostatní slovesa, která se nepojí se sein Wir haben eine Pause gemacht.Udělali jsme si přestávku. Ich habe kaum etwas gesehen.Skoro nic jsem neviděl.
Příčestí minulé – das Partizip II Příčestí je, zjednodušeně řečeno, tvar slovesa, který se chová jako přídavné jméno - pojí se s podstatným jménem, skloňuje se. kochendes Wasservroucí voda příčestí přítomné die eingeladenen Freundepozvaní přátelé příčestí minulé Sie ist erkältet.Je nachlazená. příčestí minulé Příčestí minulé se používá také při tvorbě složených časů, například perfekta. Er hat mich eingeladen.Pozval mě. Sie sind schon gekommen.Už přišli. Was hast du getan?Co jsi udělal? tvary příčestí minulého Z časování sloves v přítomném čase už umíme vytvořit kmen slovesa - odtržením koncového -en od infinitivu. Pak už jen připojíme předponu a koncovku:
ge- kmen slovesa -(e)t/-en
Typ koncovky: Koncovku -t mají pravidelná slovesa.
machen ge-mach-t suchen ge-such-t
sich freuen ge-freu-t stellen ge-stell-t
Vkládání -e- před koncovku kvůli výslovnosti funguje stejně jako v přítomném čase.
testen ge-test-et arbeiten ge-arbeit-et
öffnen ge-öffn-et starten ge-start-et
Koncovku -t má i malá skupinka sloves, která se nechová úplně pravidelně. Do této skupiny patří i nám již známá slovesa kennen a bringen.
bringen ge-brach-t kennen ge-kann-t
Koncovku -en mají nepravidelná slovesa, která mění kmenovou hlásku, často i v přítomném čase.
fahren ge-fahr-en bleiben ge-blieb-en
gehen ge-gang-en kommen ge-komm-en
sehen ge-seh-en tun ge-ta-n
Tip: Učte se tvar příčestí společně s nepravidelným slovesem. Až budete sloves znát víc, přijdete na určité podobnosti a snáze tvar příčestí odhadnete. Vynechání předpony ge-: Slovesa, která končí v infinitivu na -ieren, nemají v příčestí minulém předponu ge-. Všechna patří mezi pravidelná slovesa, jejich příčestí proto končí vždy na -t.
passieren passier-t fotografieren fotografier-t
sich interessieren interessier-t funktionieren funktionier-t
Předponová slovesa: Umístění předpony ge- u předponových sloves si probereme v příští lekci. Více v kapitole Příčestí minulé předponových sloves v lekci 14.

Od této lekce začneme ve slovníčku za lekcí uvádět tvary příčestí minulého všude, kde se vyskytují nepravidelnosti nebo pomocné sloveso sein. Ve cvičeních si v každé lekci postupně doplníme nepravidelné tvary ke slovesům, která už známe. Na konci učebnice najdete přehled všech nepravidelných tvarů. Nebojte se, těch nejdůležitějších nepravidelných sloves není tolik a mnohá z nich navíc velmi dobře uplatníte i ve variantách s předponou.