Как говорим?

Intonace otázky s tázacím slovem U otázek, které začínají tázacím slovem как, что, кто, како́й aj., je třeba nejvíce zvednout hlas právě na těchto slovech v místě jejich přízvuku. Как ва́ши дела́?, Как ва́ша фами́лия?, Как его́ зову́т?, Что э́то?, Кто э́то?, Кто вы по профе́ссии?, Как вы понима́ете по-ру́сски? Како́й он врач?, Отку́да вы?
Měkký znak ь Měkký znak může změnit význam celého slova a většinou je ve výslovnosti patrný. Poslouchejte, jaký je rozdíl:
говори́т mluví говори́ть mluvit
брат bratr брать brát
у́гол roh, úhel у́голь uhlí
по́лка polička по́лька Polka
мат mat мать matka

Ruské slovo мат nemusí být jen z šachové partie, označuje také sprosťárny a vulgarity. Nejčastěji ho uslyšíte ve spojení se slovesem говори́ть (mluvit). Věta Он говори́л ма́том. znamená Mluvil sprostě.

Výslovnost hlásek ш a щ Ruské ш se vyslovuje vždy tvrdě (mnohem tvrději než české š). Oproti tomu při щ je je mnohem měkčí a můžete si ho představit jako zdvojené šš. Zjednodušeně řečeno jsou to obě š jen první tvrdé a druhé měkké. Slyšíte rozdíl? Zkuste ho napodobit:
ш - щ мышь - борщ
ше - ще шеф - ещё
ша - ща ша́пка - пло́щадь
ши - щи шить - щи
шо - щё шок, хорошо́ - щёлк
шу - щу Шу́ра - щу́ка
Výslovnost hlásky ч Ruské ч vyslovujeme mnohem měkčeji než české č. Poslouchejte a opakujte. чех, чуть-чуть, уче́бник, чай, врач
Výslovnost předložky из Předložka из (z, ze) se pojí s 2. pádem. Více viz v Lekci 7. Vyslovuje se buď zněle iz (když následující slovo začíná na samohlásku nebo znělou souhlásku např. б, г, в, д, з, ж), případně nezněle is (když následuje neznělá souhláska п, к, ф, т, с, ш, х, ц, ч). Том из А́нглии. Майкл из Аме́рики. Шарло́тта из Фра́нции.