Как говорим?

Výslovnost fráze Прия́тного аппети́та! Setkali jste se už s příklady, kdy se výslovnost liší od psané formy. Nejčastěji se setkáte s výslovností V (místo psaného G) v koncovkách. V tématu dané lekce se to týká fráze прия́тного аппети́та. Zopakujte si v Lekci .
Výslovnost předložky без (BEZ) Při výslovnosti předložky без platí podobná pravidla jako u předložky из. Připomeňte si v kapitole Výslovnost předložky из v Lekci 3. Váže se s následujícím slovem, redukuje se a vyslovuje se buď zněle biz (když následující slovo začíná na samohlásku nebo znělé souhlásky), případně nezněle bis (když následuje neznělá souhláska п, к, ф, т, с, х, ц). без А́нны без Бори́са без ко́фе, без пи́ва
Výslovnost předložky с (S, SE) Při výslovnosti předložky с platí obdobná pravidla jako u předložky в. Zopakujte si Výslovnost předložky в (V, VE) v Lekci 6. Všimněte si prodloužené výslovnosti, pokud po předložce následuje slovo s počátečním с. Pokud následuje slovo začínající na samohlásku, předložka se na něj naváže: с са́харомs cukrem с со́комs džusem с сы́ромse sýrem с суббо́тыod soboty с обе́домs obědem с О́льгойs Olgou Při styku se dvěma neznělými souhláskami se kvůli lepší výslovnosti předložka с rozšiřuje vkladným (podobně v češtině funguje vkladné -e: se mnou). со среды́od středy со вто́рникаod úterý со смета́нойse zakysanou smetanou Obdobně funguje předložka о, která se rozšiřuje na об. V obou případech úplně splývá s následujícím slovem a redukuje se. Srovnejte О чём вы говори́ли?O čem jste mluvili? Я об э́том уже́ говори́л.Mluvil jsem o tomhle. Я говори́л о том, что нам на́до.Mluvil jsem o tom, co potřebujeme.