Kommunikasjon

Přídavné jméno egen Na přídavné jméno egen - vlastní můžete často narazit ve spojení s přivlastňovacími zájmeny. Jeho tvary jsou následující:
mužský a ženský rod střední rod množné číslo
egen eget egne
min egen bilmoje vlastní auto min egen leilighetmůj vlastní byt mitt eget husmůj vlastní dům mine egne barnmoje vlastní děti
Neosobní zájmeno man Nechcete být konkrétní? Stačí si osvojit neosobní zájmeno man. Použijeme ho všude tam, kde nechceme vyjádřit určitý podmět. V češtině jde nejčastěji o věty se zvratným zájmenem se nebo výrazem člověk. Man sier at norske barn er født med ski på beina.Říká se, že norské děti se rodí s lyžemi na nohou. Man kan aldri vite.Člověk nikdy neví. Hva kan man gjøre?Co se dá dělat? Man bør spise grønnsaker.Člověk by měl jíst zeleninu. Hva kan man se i Oslo?Co se dá vidět v Oslu?
Měsíce
1. januar jɑnʉˈɑːr leden
2. februar febrʉˈɑːr únor
3. mars mɑʂ březen
4. april ɑˈpriːl duben
5. mai mɑi květen
6. juni ˈjʉːni červen
7. juli ˈjʉːli červenec
8. august æʉˈgʉst srpen
9. september sepˈtembər září
10. oktober okˈtuːbər říjen
11. november nuˈvembər listopad
12. desember deˈsembər prosinec
V souvislosti s měsíci používáme předložku i. Jeg er født i juni.Narodil jsem se v červnu. Vi vil reise til Norge i juli.V červenci chceme jet do Norska. Pokud uvádíme konkrétní datum (den v měsíci), předložku vynecháváme. Norge fikk sin egen grunnlov 17. mai 1814.Norsko získalo svou vlastní ústavu 17. května 1814. De kom 3. juni.Přišli 3. června.
Letopočet V této lekci jsme se poprvé setkali s roky. Zápis nám nebude dělat problémy, trochu komplikovanější je to s výslovností. Památný rok 1814 se čte následovně: 1814 - attenfjorten V norštině se rok obvykle nečte jako běžné číslo, naopak se výslovnost zjednodušuje - rok 1814 tedy přečteme jako 18 - 14. Porovnejte: 1814 - attenfjorten rok 1814 - (ett) tusen åtte hundre og fjorten číslo Roky 2000-2009 se vyslovují jako běžná čísla. 2005 - totusenogfem U letopočtů po roce 2010 se v praxi setkáváme se dvěma typy výslovnosti. Oba jsou přípustné. 2018 - totusenogatten/tjueatten
Datum Měsíc v datu můžeme vyjádřit slovem (mai) nebo číslem (5). Podle toho se potom liší i čtení: Pokud je měsíc vyjádřený slovem, v řeči před ním zpravidla vyslovíme určitý člen den. Není to však podmínka. 17. mai 1814 - (den) syttende mai attenfjorten Pokud je měsíc naopak vyjádřený číslem, určitý člen den se nepoužívá. 17.5.1814 - syttende i femte attenfjorten
Předpona kjempe- Doposud jsme se setkali již se dvěma přídavnými jmény, která začínají na kjempe- : kjempegod a kjempesulten. Předpona je charakteristická pro hovorový jazyk a používá se všude tam, kde chceme zvýraznit, podtrhnout nějakou vlastnost. Do češtiny ji často překládáme příslovci velmi, hrozně či strašně. Frokosten var kjempegod.Snídaně byla strašně dobrá. Jeg er kjempesulten.Jsem velmi hladový. Huset er kjempestort.Ten dům je hrozně velký.
Jídla Možná vás v úvodním článku překvapila informace, že Norové si na oběd vystačí se sendvičem. Norské stravovací návyky se od těch našich trochu odlišují.
06:00-09:00 11:00-13:00 16:00-18:00 20:00-22:00
frokost lunsj middag kveldsmat
Frokost Norové začínají den snídaní frokost ˈfruːkost. Často se konzumuje chléb se sýrem nebo šunkou, případně chléb s džemem. Oblíbená je káva (Norové mají nejvíce v oblibě obyčejnou filtrovanou černou kávu), čaj, mléko a džus. Hva spiser du til frokost?Co snídáš? Lunsj Norský oběd je skutečně na naše poměry lehké jídlo - chléb s máslem a šunkou, případně krevetami nebo lososem. Velmi populární je připravit si doma matpakke balíček s jídlem. Matpakke se nosí do práce i do školy. Middag Nenechte se mýlit. Ačkoli middag ˈmidːɑːg doslova znamená poledne, označujeme jím jídlo podávané mezi 16:00-18:00. Jde o nejdůležitější pokrm dne. Tradiční middag se skládá z ryby nebo masa s bramborami a zeleninou. V posledních letech však získává značnou oblibu zahraniční kuchyně. S jistou nadsázkou můžeme říct, že kuře tandoori se stalo novým národním jídlem. V sobotu je běžné obědvat pizzu. Kveldsmat Kveldsmat ˈkvelsmɑːt je poslední jídlo dne. Norové si rádi pochutnají na knäckebrotu, cereáliích s jogurtem nebo ovesné kaši.