Grammatikk

Příčestí Norská slovesa mají dva typy příčestí: přítomné (např. syngende, sovende) a minulé (např. brukket, skrevet). S příčestím minulým jsme se setkali už v předešlých lekcích, konkrétně při tvorbě předpřítomného času. Příčestí minulé se však může - stejně jako přítomné příčestí - chovat také jako přídavné jméno.
norsky česky
příčestí přítomné et syngende barn zpívající dítě
příčestí minulé ei skrevet bok napsaná kniha
Můžete si všimnout, že příčestí mají nejen různý tvar, ale i význam. Zatímco příčestí přítomné má aktivní význam (et syngende barn - zpívající dítě, dítě, které zpívá), příčestí minulé má naopak obsah pasivní, trpný (ei skrevet bok - napsaná kniha, kniha, kterou někdo napsal). Na následujících řádcích si vysvětlíme, jak a kdy se příčestí ve funkci přídavných jmen používají.
Příčestí přítomné Příčestí přítomné tvoříme připojením koncovky -(e)nde ke slovesu. Přípona -nde je charakteristická pro slovesa zakončená na -e, přípona -ende pro všechna ostatní.
sloveso příčestí přítomné
løpe løpende
sitte sittende
synge syngende
bo boende
ende
Příčestí přítomné se používá jako přídavné jméno a příslovce. Snadno si ho zapamatujete, protože je nesklonné, má tudíž stále stejný tvar. fallende priserklesající ceny begynnende influensazačínající chřipka snakkende dyrmluvící zvíře V norštině na příčestí přítomné můžete často narazit v následujících spojeních: BLI + příčestí přítomné Touto vazbou vyjadřujeme, že stav pokračuje, má (nebo měl) delší trvání. Nejčastěji se zde ve tvaru příčestí objevují slovesa vyjadřující pozici těla - stå stát, ligge ležet, sitte sedět a sloveso bo bydlet. Bare bli sittende!Jen seď! zůstaň sedět De ble boende der i to år.Bydleli tam dva roky. zůstali tam bydlet Hun ble stående der helt alene.Stála tam úplně sama. delší dobu KOMME + příčestí přítomné Jde o typicky norskou vazbu, kterou upřesňujeme, jakým způsobem někdo přišel. Častá jsou v tomto spojení slovesa pohybu - jít, kjøre jezdit, sykle jezdit na kole, løpe běžet atd. Hun kom syklende.Přijela na kole. Lise kom løpende mot meg.Lise přiběhla ke mně. Aleks kom gående mot meg.Aleks přišel ke mně.
Příčestí minulé S příčestím minulým jsme se setkali už v souvislosti s tvořením předpřítomného času. Předpřítomný čas jsme probírali v lekci 11. Na následujících řádcích si ukážeme, že příčestí minulé se může chovat jako přídavné jméno. To znamená, že získává různé tvary podle čísla a tvaru (určitost/neurčitost). Skloňování V postavení za slovesem (zpravidla po være a bli) je příčestí minulé nesklonné. Beinet er brukket.Noha je zlomená. Boka er godt skrevet.Kniha je dobře napsaná. Jakken er brukt.Bunda už byla nošená. Ke skloňování dochází v případě, pokud je příčestí v postavení před podstatným jménem. Řídíme se následujícími pravidly: a)PŘÍČESTÍ ZAKONČENÁ NA -T a -D Příčestí tohoto typu mají nejjednodušší skloňování. V množném čísle a určitém tvaru k nim připojujeme -e.
mužský a ženský rodstřední rod mn. č. + určitý tvar
brukt brukt brukte
kjøpt kjøpt kjøpte
besøkt besøkt besøkte
kjøpte billetterkoupené lístky brukt bilojeté auto ofte besøkte stederčasto navštěvovaná místa b)PŘÍČESTÍ PRAVIDELNÝCH SLOVES ZAKONČENÁ NA -ET Tento typ příčestí získává v množném čísle a určitém tvaru buď koncovku -ede, nebo -ete. Volba přípony závisí na vlastní volbě. V řeči se však spíš setkáme s koncovkou -ede.
mužský a ženský rodstřední rod mn. č. + určitý tvar
skadet skadet skadete/skadede
lukket lukket lukkete/lukkede
elsket elsket elskete/elskede
et skadet dyrzraněné zvíře min elskede vennmůj milovaný přítel lukkede vinduerzavřená okna c)PŘÍČESTÍ NEPRAVIDELNÝCH SLOVES ZAKONČENÁ NA -ET Tento typ příčestí ztrácí při skloňování v množném čísle a určitém tvaru koncovku -et. Naopak získává příponu -ne. Pokud je před koncovkou zdvojená souhláska, zjednodušuje se.
mužský a ženský rodstřední rod mn. č. určitý tvar
brukket brukket brukne
skrevet skrevet skrevne
den brukne armenzlomená ruka ei godt skrevet bokdobře napsaná kniha

Nezapomeňte, že za určitý tvar se považuje i postavení přídavného jména za saským genitivem, přivlastňovacím zájmenem nebo číslovkou.