Kommunikasjon
Oslava
Anna v úvodním článku naznačila, jaký průběh mají norské oslavy či víkendová setkání s přáteli. Když se vydáte do Norska, nebuďte překvapeni pojmy vorspiel a nachspiel převzatými z nemčiny.
Vorspiel
Vorspiel ˈfoːʂpiːl (často zkracovaný na vors ˈfoːʂ) je úvodní část oslavy nebo setkání s přáteli. Odehrává se zpravidla doma, kde se popíjí alkohol. Až následně se odchází za zábavou do města. Je to z toho důvodu, že alkoholické nápoje jsou v barech a klubech velmi drahé. Norové je proto raději nakupují ve specializovaných obchodech, tzv. Vinmonopolet ˈviːnmunupuːle, kde jsou levnější. Ani tato strategie však neznamená, že by si Norové v barech neobjednávali alkohol. Jen to vyjde o něco levněji, než kdyby se v baru popíjelo celý večer.
Nachspiel
Nachspiel ˈnakspiːl (zkracovaný na nach ˈnak) se koná na závěr oslavy či akce. Účastníci se z baru či diskotéky přesunou na jiné místo, buď domů, anebo do jiného podniku. Trvá často až do brzkého rána. V hovorové řeči se můžete setkat se spojením dra på nach, které znamená doslova jít na nachspiel.
Etter festen dro vi på nach, og kom hjem klokka sju.
Akevitt
Jde o druh alkoholického nápoje, který se v Norsku (i v ostatních skandinávských zemích) těší velké oblibě. Destiluje se z brambor nebo obilí. Při druhé destilaci se přidávají bylinky a koření jako koriandr (koriander), fenykl (fennikel), skořice (kanel), kopr (dill) nebo hřebíček (nellik). Norský akevitt je speciální tím, že zraje v sudech na palubách lodí cestujících z Norska do Austrálie (případně i jiných míst, podmínkou je, aby loď přeplula rovník) a zpět. Houpání lodě údajně pozitivně ovlivňuje chuť tohoto nápoje.
Brunost
Brunost (doslova hnědý sýr) je norská specialita. Svoji charakteristickou nahnědlou barvu a sladkou chuť získává karamelizací mléčného cukru během dlouhého vaření. Norové na něho nedají dopustit a s určitou nadsázkou můžeme konstatovat, že brunost patří k národnímu kulturnímu dědictví. Krájí se na kráječi na sýr (ostehøvel) (nikoli obyčejným nožem!) na velmi tenké plátky. Tak nejlépe vynikne jeho typická nasládlá chuť.